Máme jedna druhú

Vzťah dcéry a matky je jeden z najkrajších. V dnešnej dobe na seba ale často zabúdame. Zabúdame, že Ema má mamu, mama má Emu. Táto veta nás učila dôvere, láske a vzájomnej starostlivosti. Vytvorili sme kampaň, ktorá nám chce po rokoch pripomenúť, že sa máme rady a že nám na sebe záleží. Zároveň je jej úlohou edukovať ženy o HPV. Rakovina krčka maternice spôsobená týmto vírusom je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich rakovín u žien. Dokážeme sa pred ňou ale včas uchrániť vďaka najspoľahlivejšej metóde testovania – HPV testovaniu.

Pripomínajme si preto pravidelnú preventívnu prehliadku, na ktorej je možné vyžiadať si tento druh testu. Jednoduchým vytvorením odkazu dokážete pripomenúť svojej mamine či dcére, ako veľmi je dôležitá pravidelná a naozaj kvalitná starostlivosť a zároveň aj to, ako veľmi Vám na nej záleží...

Vytvorte odkaz O cobas® HPV Teste

Moje dcéry sú pre mňa najväčším životným šťastím a darom, aký som kedy od osudu a od Boha dostala. Ich šťastie a zdravie patria medzi moje priority. Iba mama vie, kde je žena najzraniteľnejšia, iba mama vie, kedy jej dcéra potrebuje najviac pomôcť. Prevenciou dokážeme spolu zabrániť chorobe. Som poctená byť súčasťou osvety, ktorá pripomína, že zdravie máme len jedno a že darovať život je najväčším šťastím. Urobme všetko pre to, aby sme svoje dcéry uchránili v zdraví a mohli si plniť túto krásnu ženskú úlohu.

Alena Heribanová

Materinská láska je ten najsilnejší cit, aký na svete existuje. Mám pocit, že puto, ktoré medzi sebou s maminkou máme, je čoraz silnejšie. To ona stála pri mne, keď som sa rozišla s prvou láskou, pri narodení našej Izabelky a vlastne v každom dôležitom kroku v mojom živote. V tejto rýchlej dobe často zabúdame na to najdôležitejšie - svoje zdravie a na zdravie našich blízkych. Preventívne prehliadky odkladáme “na potom” a vôbec sa nezaujímame o to, ako sa o seba starajú tí najbližší. Rakovina krčka maternice môže ohroziť každú z nás. Ja som sa s mojou maminkou o dôležitosti HPV testovania rozprávala, a čo Vy? 

Babsy Jaguščák

Vytvorením odkazu pomáhate šíriť osvetu o dôležitosti HPV testovania.

Víkendové

wellness

pobyty zahŕňajú

2 osoby
2 noci
wellness
polpenzia

Rakovina krčka maternice je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich rakovín u žien. Patrí však medzi choroby s najväčšou možnosťou prevencie.

ženám na Slovensku ročne je diagnostikovaná rakovina krčka maternice.1

Každoročne je na Slovensku diagnostikovaných 600 nových prípadov rakoviny krčka maternice, pričom 230 žien na ňu zomiera.

Začína v krčku maternice, ktorý sa nachádza v dolnej časti maternice.

je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice2 - 5

Ľudský papilomavírus (HPV) je úplne bežný vírus. Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV. Vírus sa prenáša kontaktom s kožou alebo pohlavným stykom.7

Takmer všetci sexuálne aktívni dospelí ľudia sa dostanú v určitom okamihu svojho života do kontaktu s HPV. Po infikovaní HPV vírusom môže trvať roky, kým sa objavia akékoľvek príznaky.

HPV infekcia sa objaví u 8 z 10 žien do veku 50 rokov.6

Vo väčšine prípadov sa Vaše telo HPV prirodzene zbaví. Ak je HPV prítomné i naďalej, niektoré vysokorizikové typy vírusu môžu spôsobiť zdravotné problémy, akými sú genitálne bradavice a rakovina.

70 %

všetkých prípadov rakoviny krčka maternice spôsobujú HPV 16 a HPV 18.

Týka sa ma HPV testovanie, aj keď som očkovaná?

Odporúča sa očkovanie žien vo veku od 11 rokov. Ale aj v prípade, že žena bola zaočkovaná, je aj testovanie naďalej dôležité, pretože vakcína nechráni proti všetkým rizikovým typom HPV.

Jedným z najdôležitejších krokov, ako znížiť riziko rakoviny krčka maternice, je pravidelná gynekologická prehliadka, na ktorej Vám Váš gynekológ spraví skríningový test. Štandardne sa vykonáva Pap test.

Štandardne vykonávané vyšetrenie onkologickou cytológiou, resp. Pap testom, nedisponuje takou citlivosťou ako moderné HPV testovacie metódy. HPV genotypizačný test pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice.

Pap test

  • hľadá abnormálne bunky rastúce na krčku maternice, ktoré môžu indikovať skoré príznaky rakoviny
  • vzorku z krčka maternice vyšetruje v laboratóriu pod mikroskopom vyškolený odborník
  • hľadá zmeny v bunkách predtým, ako sa vyvinú na rakovinu
  • môže chorobu prehliadnuť

HPV test

  • odhaľuje DNA vysokorizikového ľudského papilomavírusu (HPV) v infekčnom štádiu
  • vzorka z krčka maternice sa testuje na automatizovanom zariadení pomocou molekulárnej technológie
  • hľadá prítomnosť vysokorizikových HPV, ktoré spôsobujú približne 99 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice
  • môže lepšie predpovedať riziko ochorenia rakoviny krčka maternice

cobas® HPV Test od spoločnosti Roche sa používa pri skríningu rakoviny krčka maternice na stanovenie rizika predrakovinového stavu alebo rakoviny u žien.

Ide o kvalitatívny test  in vitro pre detekciu ľudského papilomavírusu (HPV). Skríning na báze DNA dokáže identifikovať samotné riziko ochorenia.

Test zisťuje 14 vysokorizikových HPV typov v jednej analýze.

Skoršie zistenie umožňuje lepšie výsledky pre ženy.

Úspešná liečba predrakovinových lézií môže zabrániť rakovine krčka maternice. Skoršie zistenie umožňuje menej invazívnu liečbu a lepšie výsledky pre ženy.

cobas® HPV Test tak dokáže včas identifikovať prítomnosť vírusovej DNA a určiť možné riziko ochorenia.

Spôsoby

testovania

Vzorka sa odoberá rovnakým spôsobom ako pri Pap teste. Odošle sa do laboratória, ale v porovnaní s Pap testom, pri ktorom vyhodnotenie vykonáva vyškolený odborník, sa testuje na automatizovanom zariadení pomocou molekulárnej technológie, čím sa predchádza zlyhaniu ľudského faktora.

Lekár nemusí vykonávať viac testov a dokáže sa tak okamžite rozhodnúť, pretože cobas® HPV Test poskytuje až 3 výsledky v 1 teste:

individuálny výsledok pre HPV 16
individuálny výsledok pre HPV 18
výsledok pre 12 ďalších vysokorizikových typov HPV

Žiadajte HPV genotypizačný test u svojho gynekológa.

1.Baranovičová, I.: Na rakovinu krčka maternice by nemusela zomrieť žiadna žena. Bedeker zdravia, RE-PUBLIC s.r.o., roč.: 2019, str. 47. 2. Cooper K J Clin Pathol (1991), 44:990-996. 3. Oh ST, et al. Journal of Virology (2004), 78(5):2620-2626 4. Clancy S. Nature Education (2008), 7(1):60 5. Thomson E, et al. Journal od Cell Science (2013) 6. Gattoc L, et al. Obstet Gynecol Clin N AM2013, 40:177-197 7. Sehnal B, Sláma J. Remedia 2015, 25:22 - 26 8. Leyden WA, et al. J Natl Cancer Inst. 2005; 97(9):675-83. 9. Andrae B, et al. 2008; 100(9):622-9